świat internetu




      „Internet jest rozległą siecią komputerową, łączącą ze sobą miliony komputerów. Stanowi szybki i skuteczny sposób rozsyłania informacji po całym świecie. Aby włączyć się do Internetu trzeba dysponować komputerem wyposażonym w modem i przyłączonym do sieci telefonicznej. Za jego pomocą można przesyłać wiadomości do innych użytkowników, uczestniczyć w elektronicznych dyskusjach, przesyłać pliki komputerowe, a także odnajdywać informacje dotyczące przeróżnych zagadnień”
Internet, definicja




Dziś wielu użytkowników na świecie używa modemów bezprzewodowych, dzięki którym mogą się łączyć drogą antenową ze wszystkimi. Sieć internetowa to gigantyczna sieć połączonych kabli, nadajników tworząca wielką pajęczynę, które zbierają sygnały. Dzięki nowoczesnej technice możemy namierzyć daną osobę, podejrzeć swoje miejsce zamieszkania, mieszkanie i mieć od razu przekaz w formie obrazu. Za pomocą szybkiego przesyłu danych możemy od razu wysłać przekaz np: email, pieniądze. Taka operacja trwa zaledwie parę sekund. Przy pomocy elektronicznej karty otworzymy drzwi, wypłacimy pieniądze, czy uruchomimy wiele urzędowych komputerów.

Internet łączy ze sobą dziesiątki, tysiące, a nawet miliony komputerów, ipodów, tabletów, a nawet telefonów. Niewyobrażalne jest to, co możemy w nim znaleźć, obejrzeć, pobrać na komputer a dodatkowo wydrukować z niego. Internet służy do komunikowania się ze społeczeństwem, ze światem. Dzięki różnym portalom jak np.: facebook.pl, twitter.com, czy komunikatorom np.: gg (gadu-gadu) można dowiedzieć się o sobie niemalże wszystkiego. Każdy w internecie może publikować to co chcę. 
                                      
           sieć bezprzewodowa

     Początki Internetu datuje się na 29 października 1969 roku w Stanach Zjednoczonych. Tego dnia odbyła się pierwsza próba transmisji danych przez sieć ARPANET było to między Uniwersytetem Kalifornijskim w Los Angeles, a ośrodkiem naukowym Stanford Research Institute. Sieć została stworzona przez organizację o nazwie ARPA (Advanced Research Projects Agency), która w Pentagonie zajmowała się projektami badawczymi wspieranymi przez wojsko i na swoim koncie miała między innymi lądowanie człowieka na księżycu. W pracach nad siecią brało udział kilkudziesięciu ekspertów. Jednym z nich był Paul Baran, który w 1966 roku przygotował raport o nazwie „Marketing w roku 2000″. Przedstawił on w nim wirtualne sklepy, w których klienci będą mogli wymieniać się opiniami na temat zakupionych produktów. Wiele osób wyśmiało ten pomysł. Dzisiaj zakupy w Internecie już nikogo nie dziwią. Każdy może kupić, sprzedać czy oddać za darmo. Najpopularniejsze strony to: gratyzchaty.pl, allegro.pl, ceneo.pl, skapiec.pl, nokaut.pl, gumtree.pl i inne. 

     29 października 1969 roku po raz pierwszy udało się przesłać dwie litery, po czym cały system się zawiesił. To właśnie ten dzień uznaje się za początek Internetu.

     W 1971 roku powstał pierwszy e-mail, została stworzona poczta elektroniczna utworzona przez inżyniera Ray Tomlinson, który to napisał pierwszy program, pozwalający na przesyłanie wiadomości między komputerami należącymi do sieci ARPANET.

     W 1975 roku powstaje pierwszy komputer osobisty (PC – persona lcomputer) oraz pierwsza e -mailowa skrzynka dyskusyjna. Założył ją Steve’a Walkera. W 1979 roku Kevin MacKanzie po raz pierwszy używa emotikonu (uśmieszku). 

     W połowie lat 80-tych do Internetu było podłączonych zaledwie 2 tysiące komputerów. W roku 1988 liczba ta wzrosła do około 60 tysięcy. Około 10% z nich zostaje zablokowanych przez pierwszy atak wirusa komputerowego. W związku z tym do życia zostaje powołany zespół CERT (Computer Emergency Response Team), który ma się zająć monitorowaniem zagrożeń w sieci i skuteczną ochroną przeciwko nimi. Również w 1988 roku powstaje IRC – program przypominający dzisiejsze komunikatory, służące do prowadzenia rozmów internetowych.
W 1990 roku doszło do oficjalnej likwidacji ARPANET. Jej role przejmuje wiele sieci tworzących Internet. 17 sierpnia 1991 roku dostęp do ogólnoświatowej sieci uzyskuje Polska. Jako pierwszy zostaje podłączony Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Dwa lata później, czyli w 1992 roku, powstaje ISOC (Internet Society), międzynarodowe stowarzyszenie użytkowników Internetu, które zostaje oficjalnym reprezentantem społeczności internetowej. ISOC propaguje rozwój Internetu i społeczeństwa internetowego. Działa w 150 krajach i regionach świata.

     W 1993 roku powstaje pierwsza graficzna przeglądarka WWW, stworzona przez inżyniera Tima Bernersa-Lee. Może ona wyświetlać ilustracje w treści dokumentu. Jej pomysłodawca i jednocześnie twórca nazywa ją Mosaic. Z czasem jeden ze współpracowników Bernersa-Lee – Marc Anderssen, tworzy Netscape Navigator, z którego zaczyna korzystać około 90% użytkowników Internetu. Dzieje się tak do czasu wprowadzenia znanej na całym świecie przeglądarki Microsoftu o nazwie Internet Explorer. Z czasem i ona traci swoją popularność na rzecz takich programów, jak chociażby Mozilla Firefox, czy też Google Chrome.

     Pod koniec 1995 roku rusza pierwsza wyszukiwarka internetowa – AltaVista. Klasyfikuje ona strony internetowe na podstawie częstotliwości występowania na nich danego słowa. Z czasem doprowadziło to do wielu nadużyć co okazało się nie lada problemem. Wtedy też dwaj doktoranci Uniwersytetu Stanford: Larry Page i SergeyBrin wpadają na pomysł, żeby strony internetowe indeksować nie po ilości, ale po jakości. Według ich założenia wystarczyło zebrać wszystkie odnośniki na stronach WWW i zobaczyć dokąd prowadzą one najczęściej. Jeśli użytkownicy do jakiejś strony odnoszą się często, to musi być ona wysokiej jakości, więc powinna zostać zaindeksowana wyżej niż inne. Jednak napotkali oni na spory problem – sprawdzenie całej sieci wymagało ogromnej mocy obliczeniowej. Niestety nie dysponowali oni zbyt dużymi środkami finansowymi. Dlatego też wpadli na pomysł zainspirowany klockami Lego. Zamiast kupować jeden strasznie drogi komputer, postanowili połączyć ze sobą dużo małych komputerów.

W latach 80-tych internet rozwijał się w szybkim i zawrotnym tempie, do projektu przyłącza się wiele ośrodków naukowych i uniwersyteckich z całego świata. Rozwijają się sprawdzone aplikacje, a programiści tworzą kolejne coraz bardziej zaawansowane, po raz pierwszy zostają wysłane krótkie wiadomości tekstowe e-mail. Implementuje się nowe pomysły, pierwsze wersje FTP (File Transfer Protocol), dzięki czemu powstają pierwsze biblioteki programów, sterowniki do sprzętu, oraz dokumentacja. Tworzone są grupy dyskusyjne znane nam w dzisiejszej postaci jako fora internetowe, pierwsze mailing listy, gry, aplikacje internetowe. Klasyczni programiści tworzą języki programowania WWW, jak HTML czy też PHP, a dzięki nim powstają pierwsze strony internetowe.
Kolejni fachowcy branży internetowej tworzą pierwsze graficzne przeglądarki internetowe do przeglądania zasobów WWW. W latach 90-tych internet dociera do Polski, a dokładnie mówiąc w maju 1990 roku, zostajemy przyłączeni do projektu EARN, części sieci BITNET. Główny węzeł krajowy zostaje podłączony w Centrum Obliczeniowym Uniwersytetu Warszawskiego i tak zaczyna się rozwój polskiej strefy World Wide Web w skrócie WWW lub WEB. Przy końcu XX wieku oraz na początku XXI wieku sieć staje się już niezbadanym źródłem wiedzy. Szacuje się, że najbardziej popularna przeglądarka Google ma zbadane około tylko 10% zasobów sieci. Dodatkowo powstają nowe firmy oferujące profesjonalny hosting (płatne serwery) na których zamieszcza się pliki naszej strony. Rozkwit przeżywają firmy rejestrujące profesjonalne domeny internetowe czy wykonujące strony od podstaw oraz wdrążające je do sieci. Nie ukrywając można stwierdzić, iż e-biznes kwitnie i się rozwija. Klienci na stronach firmowych generują z roku na rok coraz większe zyski wykorzystując internet na różne sposoby np. klikanie w treści sponsorowane przez biznes.

Przedsiębiorcy składają zamówienia na profesjonalnie przygotowane strony u zawodowych agencji lub osób prywatnych – freelancerów. Wszystko po to by przy pomocy komputera i sieci WEB dotrzeć do przyszłego klienta. Dzisiaj sieć to wielomiliardowa wirtualna społeczność i nie zapowiada się na to by przeżywała kryzys. Już w wielu wypadkach informacje zawarte na papierze to zaledwie początek dokumentacji, w której odsyła się czytelnika do zapoznania się z opublikowanymi danymi w pełnej postaci zamieszczonymi na witrynach internetowych. Pełne informacje i aktualną ofertę można znaleźć na stronach publicznych czy też prywatnych.

                        Wyszukiwarki Internetowe


     Istnieje wiele wyszukiwarek internetowych, nie jest się w stanie wszystkich wymienić. Podane tutaj zostaną jedynie te najważniejsze, z których najczęściej się korzysta w Polsce: wp.pl (Wirtualna Polska), onet.plinteria.plo2.pl (tlen). Jednak najbardziej rozpoznawalną na świecie i z najważniejszych przeglądarek jest google.pl i yahoo.com



2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o temat internetu, polecam wam zajrzeć do tego artykułu https://apagroup.pl/apalab/co-to-jest-internet-rzeczy-i-jak-szybko-sie-rozwija/, na pewno znajdziecie tu sporo informacji na ten temat, które moim zdaniem powinny was zainteresować

    OdpowiedzUsuń