Domowe naprawy sprzętów

DOMOWE NAPRAWY SPRZĘTÓW CYFROWYCH, Instalacja Windowsa, oraz nowych oprogramowań
Zegarki, telefon, komputer 


ZEGARKI i TELEFONY
Zalany zegarek czy telefon dla wielu z nas to tragedia, przelewająca się woda w wewnątrz urządzenia, brak możliwości włączenia urządzenia, wyświetlacz nie działa. Prawdą jest to, że nie musimy np. telefonu zalanego herbatą, który wpadł nam do sedesu, czy ot tak zalał się wodą zanosić do serwisu i płacić za wysuszenie go. Sami możemy to zrobić w bardzo prosty sposób, należy najpierw potrząsnąć zegarkiem czy telefonem by wyleciała woda, a następnie rozebrać go z podstawowych części: obudowa z telefonu i bateria, do tego wyjmijcie wszystkie karty sim i sd (karty pamięci). Wszystkie części należy dokładnie wytrzeć szmatką z wody. Następnie wyjęte części należy położyć na grzejniku, kaloryferze nawet nie działającym, osobno bateria przez 2 lub 3 doby powinien się sam zregenerować, woda wyparuje i znów powinien nam działać jak przed zalaniem. Po 48 h można sprawdzić co się z telefonem dzieje, jeśli nie pomogło ponownie zostawiamy na 24 do 48 h. Telefon powinien działać, jeśli nadal nic się nie zadziało, to mogła zostać uszkodzona elektronika telefonu, wówczas dopiero teraz powinniśmy się udać z nim do serwisu od naprawy telefonów. Opisana metoda naprawy i regeneracji telefonu zadziała na starych aparatach zegarkach i telefonach komórkowych rozbieralnych, czy starszej wersji smartfonów produkowanych do 2015 roku. Przy nowszych modelach ta metoda nie zadziała, gdyż sami nie zdejmiemy obudowy z telefonu i baterii z niego nie wyciągniemy.

Uwaga !!! 
     Pod żadnym pozorem nie podłączaj zalanego urządzenia do prądu. Twoje dane mogą zostać w ten sposób utracone, w gniazdku może zdarzyć się zwarcie, a sprzęt może być już tylko na złom. Może Cię to kosztować naprawdę dużo.

LAPTOPY

W przypadku laptopów, gdy nasza bateria już nie działa,  nie wytrzymuje nawet już 1 minuty nie ma co panikować. Jadąc gdzieś w podróż możemy nadal korzystać z naszego urządzenia. Wystarczy wyjąć baterię, aby nasz komputer był lżejszy. Musimy zatem pamiętać o tym, aby mieć zawsze przy sobie ładowarkę do laptopa, przy korzystaniu być blisko gniazdka zasilającego i cały czas trzymać go na prądzie. Laptop będzie pobierał energię i będzie podłączony do prądu, ale nie będzie bezużyteczny. Wymiana baterii to koszt z rzędu ok 200 / 300 zł.
Jeśli nasz zasilacz uległ awarii, np. zerwał się kabel to należy podłączyć inny o ile mamy w zasięgu, jeśli wejście jest takie samo to od innego laptopa też może działać nasz laptop.

             Mając na uwadze bezpieczeństwo telefonu, tabletu, czy komputera trzeba pamiętać, że zabezpieczenie się przed hakerami, jest bardzo ważne robiąc to poprzez programy antywirusowe. Więcej informacji na ten temat znajdziemy na stronie ,,Bezpieczeństwo w Sieci".


Czyszczenie laptopa

          Częste jedzenie przy komputerze, tablecie i innym sprzęcie elektronicznym może doprowadzić do  zabrudzenia styków, zwarcia urządzenia, gdyż jakiś okruch, kawa, albo inna substancja dostanie się do środka. Wiele osób uważa, że jest ten sprzęt już nieużyteczny i nadaje się już tylko do wyrzucenia. Niekiedy widzimy, że nasze dane tj.: kontakty, zdjęcia, nagrane filmy, wiadomości, zostały wykasowane. Na to znajdzie się rada. Jest wiele darmowych programów, które odszyfrują nasze zapiski, nasze dane i za pomocą ich odzyskamy niemalże wszystkie zapisane informacje. Konfiguracja telefonu, tabletu, czy laptopa może nam w tym pomóc, aczkolwiek możemy przy tym je także utracić. Najlepiej poszukać takich programów, które odpowiadają naszym urządzeniom i modelom, z których korzystamy. Nie ma jednoznacznej reguły na wszystkie typy, czy modele naszych urządzeń, gdyż każdy z tych sprzętów może się różnić wgranym oprogramowaniem np. (Widows XP, Vista7, 8, 8.1 10, IOS, Mac, Linux lub Apple, czy Ubuntu) , pojemnością, czy też nie obsługiwaniem danej funkcji, bądź aplikacji. Mając brudne ręce narażamy nasz sprzęt na to, że klawisze mogą stać się klejące, pozostanie na nich osad, który w nawarstwieniu się może prowadzić także do chorób skóry np. łuszczycy, czy grzybicy palców. Dlatego też warto zadbać, aby nasza klawiatura i ekran były czyste, używając do tego specjalnych preparatów jak szmatki (najczęściej ircha) nasączonej płynem do okularów. 

Więcej informacji jak czyścić laptopa znajdziesz tutaj:


Odinstalowywanie starych i zbędnych programów 

        Niezależnie od tego, czy dostaliśmy w prezencie nowy świetny komputer, czy nadal korzystamy ze swojego sprzętu już wysłużonego, warto sprawdzić, czy nie ma na nim zainstalowanych programów, które marnują na dysku miejsce spowalniając pracę naszego sprzętu. Mogą to być aplikacje całkowicie zapomniane lub zainstalowane fabrycznie na komputer, które są nam zbędne, zapomniane, niedziałające już (np. 31.12.2020 roku zakończył swoją działalność Adobe Flash Player). Inne programy przestały działać, gdyż oparte były na Adobe. 

Wiele osób korzysta z systemów Windows (XP, Vista, czy 7 ), zaś te Windowsy przeszły już do historii. Jeśli jednak mamy taki system Winsows 7 lub 8 i chcemy sprawdzić jakie programy zostały wcześniej zainstalowane to wchodzimy w Panel sterowania i wybieramy programy. 


W Windows 10 jest podobnie wybieramy Odinstaluj lub zmień programy. 
Najpierw w lewym dolnym rogu wybieramy lupkę następnie wybieramy ,,Dodaj lub usuń programy", Pod Aplikacjami i funkcjami wyświetlą nam się wszystkie aplikacje, oraz zainstalowane programy wybieramy program, który chcemy odinstalować. System nas dalej poprowadzi.  

Więcej informacji o odinstalowaniu programów znajdziesz tutaj:
Przywracanie systemu Windows 8, 8.1, 10 do ustawień początkowych. Częściowy, bądź całkowity reset komputera.

Przywracanie systemu Windows do wersji podstawowej nie raz sprawiało trudności, gdyż nie umieliśmy tego zrobić. Bywało też i tak, że sami nie mieliśmy klucza do przywrócenia systemu, lub był on gdzieś ukryty, gdzie szukanie jego spędzało nam sen z powiek, albo potrzebowaliśmy płyty z odpowiednimi sterownikami. Często trzeba było o pomoc prosić Informatyka, albo serwis komputerowy, aby przywrócił nam poprawne działanie naszego komputera, przywrócił początkowe ustawienia naszego sprzętu. Czasy te już minęły, teraz już nie musimy już szukać płyty z wgranym systemem Windows, czy pendrajwa instalacyjnego. Wszystko jest zapisane w ustawieniach komputera, wystarczy wcisnąć przycisk Windows (lewy dolny róg) i wpisanie słowa resetuj, wówczas powinno nam się wyświetlić okno resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego klikając w nie przeniesiemy się do opcji odzyskiwanie - wciskamy rozpocznij, a komputer już sam zacznie nam przywracać te opcje. Musimy się tutaj liczyć, że takie przywracanie komputera może to potrwać nawet kilka godzin. 


        Po wybraniu odpowiedniej dla nas opcji klikając w nią system zaczął dokonywać zmian. No i teraz pozostawiamy nasz komputer. On będzie się kilka razy włączał i wyłączał, będzie nam przeliczał w procentach wykonanie pracy, a też i będzie kręciło się okienko gdyż proces zmiany nadal trwa. Gdy dojdzie do 100 % i zamieni się nasz system do logowania zmieniając system na język angielski. Potem czekać będzie nas wgranie odpowiedniej strefy czasowej jak i języka polskiego i tu możemy napotkać problem, gdyż takie ustawienia nie należą do łatwych, nieraz się trzeba naszukać  

Zmiana języka w Windows - krok po kroku
         Po reinstalacji naszego systemu komputerowego i przywrócenie ustawień fabrycznych komputera, lub zamiany starego systemu Windows na nowy mamy pewność, że nasz sprzęt będzie miał już wszystko wgrane. Otóż nie, na nowo trzeba będzie wprowadzić wszystkie aplikacje, które wcześniej mieliśmy, gdyż po zmianie systemu, często uległy usunięciu. Choć w ustawieniach naszego systemu zmieliliśmy na właściwy język obsługi całego komputera, a więc język polski, to nadal nie wszystko może działać w naszym języku jak np. menu start, ustawienia, czy moment włączenia komputera np. logowanie się do systemu Windows. Ten sam problem może być w niektórych komputerach sprzedawanych w naszym sklepie, czy kupowanych przez Internet, gdyż został w tych sprzętach zainstalowany system Windows w języku innym niż polski (najczęściej jest to j. angielski). Samemu nie jest łatwo dokonać tych zmian), ale wchodząc na powyższy link, na pewno sobie z tym problemem poradzimy. Język Polski będzie trzeba wgrać, gdyż w pierwotnej instalacji, zostaje on pominięty. Na końcu zmiany języka trzeba będzie jeszcze raz uruchomić komputer, aby zostały wprowadzone zmiany na naszym sprzęcie na te właściwe. 


Instalacja Windows 10
     Przed przystąpieniem do zmiany systemu zapoznaj się z tym linkiem Rozpocznij od nowa a następnie będziesz mógł na tej samej stronie pobrać narzędzie, które krok po kroku Cię przeprowadzi już przez cały proces instalacyjny. 

     Jeśli planujesz zaktualizować swój komputer w wyniku zakończonego wsparcia Windows 7 lub złożyłeś nowy komputer i chcesz zainstalować na nim system Windows 10 to tutaj będzie wszystko wyjaśnione. 
O czym należy pamiętać przy instalacji nowego systemu.
Otóż podstawową sprawą jest zgranie (skopiowanie) wszystkiego co jest mi potrzebne, a nie chciałabym lub nie chciałbym tego utracić, a więc są to różne pliki, zdjęcia, filmy, muzykę i inne dokumenty. Wszystko to kopiujemy na zewnętrzne nośniki jak pendrajw, czy dyski zewnętrzne, bądź płyty. Tak zwana ,,czysta instalacja" sprawi, że nasz komputer będzie nie tylko odświeżony, ale też i jak nowy - wszystkie dotychczasowe pliki, czy zainstalowane programy z niego będą usunięte. Przy instalowaniu systemu Windows 10 podsuwam Tobie drugą stronę z której możesz pobrać go na swój komputer Windows 10 Media Creation Tool - dobre programy. Owe narzędzie samodzielnie pobierze najnowszy obraz systemu i utworzy nośnik instalacyjny USB lub pobierze ISO, by nagrać je na płytę DVD. Wystarczy postępować według instrukcji kreatora (w praktyce akceptujemy postanowienia licencyjne i klikając kilka razy ,,dalej").
        Aby utworzenie nośnika instalacyjnego USB było możliwe, należy przygotować pendrajwa o pojemności co najmniej 8 GB z USB 3.0. Nośnik zostanie automatycznie skonfigurowany. 

Krok 1. Instalator systemu
Na początku powinien załadować się instalator systemu z pamięci przenośnej

350326414053297556


Krok 2. Język, godzina, klawiatura
Wybieramy język (polski), format daty i godzinę, oraz klawiaturę. Następnie wciskamy dalej

350326414053494164

Krok 3. Klucz licencji i umowa
Wybieramy opcję ,,Zainstaluj teraz", a następnie wpisujemy klucz licencyjny dla danego systemu. Można pominąć ten krok i przejść dalej wybierając pozycję ,,Nie mam klucza produktu". Czasem ten klucz jest ukryty w folderach. Trzeba jednak wybrać właściwą wersję Windowsa do instalacji w tym przypadku jest to Home. 








Krok 4. Zgoda licencyjna
Pobierając każdy program na swój komputer musimy zaznaczyć wyrażenie zgody na postanowienie licencyjne oraz na wybór właściwej opcji instalacji. Chcąc przeprowadzić tzw. ,,czystą instalację" Windowsa 10 należy wybrać opcję ,,Niestandardowa" tylko zainstaluj system Windows.



krok 5. Wybór partycji, wybór dysku. 
Jeśli w komputerze jest zainstalowany tylko jeden dysk twardy, który nie był wcześniej używany, wystarczy przycisnąć w jedyną dostępną na liście pozycję i utworzyć nową partycję (klikając w przycisk ,,Nowa") na którą natrafi system (będzie to ,,Dysk C" docelowo widoczny w systemie). Rozmiar należy wskazać w megabajtach (80x1024 MB). Partycja nie musi zajmować całego dysku.



Jeśli w komputerze znajduje się więcej partycji i dysków i są na nich potrzebne dane należy upewnić się, że mamy ich kopię zapasową, to bardzo ważne, gdyż możemy je wszystkie utracić. Gdy już wybierzemy odpowiednią partycję należy przejść dalej. W następnym etapie naszych poczynań instalator sam automatycznie utworzy dodatkowe, niewielkie partycje na potrzeby systemu operacyjnego. 


Krok 6. Instalowanie oprogramowania systemu Windows
Windows już teraz gotowy jest do instalowania systemu. Może to potrwać od kilku minut do kilkunastu. Na szybkość działania instalowania systemu Windows wpływa wiele czynników, ale przede wszystkim wydajność procesora i dysku. Od teraz nasz komputer będzie się wielokrotnie włączać i wyłączać. 




Krok 7. Konfiguracja Windows
Nowy laptop z Windows 10, który nabyliśmy w sklepie na potrzeby naszego użytkowania prywatnego w domu najczęściej zaczynamy od konfiguracji systemu, a więc zaczynamy właśnie od tego etapu. Na początku wybieramy region, układ klawiatury. Możemy zostawić tak jak jest i przejść dalej.




Krok 8. Logowanie i zabezpieczanie
W momencie kiedy wykonujemy reinstalację systemu po raz pierwszy konieczne będzie założenie nowego konta niż te, które zostało wcześnie wgranie i zaproponowane przez producenta, czy przez sklep w którym nabywamy dany sprzęt. Wówczas zostanie utworzony nowy adres oraz hasło, które w przyszłości można w każdej chwili ponownie zmienić. 

Windows poprosi nas o zalogowanie się na swoim koncie użytkownika Microsoft. Jeśli nie mamy takiego konta utworzonego i robimy to po raz pierwszy, konieczne będzie, aby takie konto założyć. Po założeniu konta, bądź zalogowaniu się na nie przejdziemy dalej i otrzymamy kolejną konfigurację. 





Owe konto pozwala automatycznie synchronizować ustawienia pomiędzy kilkoma użytkownikami jednocześnie korzystania ze Skype'a czy chmury OneDrive.





Teraz pozostaje nam utworzenie PIN-u, umożliwiającego szybkie logowanie do komputera. 




Krok 9. Chmura
Chmura pozwala przechowywać nasze dane w jednym miejscu zgromadzone: dokumenty, pliki, zdjęcia, muzykę moje osobiste, czy te pobrane z Internetu. 
Na tym etapie Windows zaproponuje wyłącznie kilku funkcji, w tym synchronizacji historii aplikacji, dostęp do zdjęć i SMS-ów z telefonu i zapisywania we wcześniej wspomnianej chmurze OneDrive. 





Krok 10. Wybór użytkownika Windows. 
Na tym etapie podejmujemy decyzję to co chcemy by Windows o nas wiedział. W każdym momencie możemy to w ustawieniach naszego komputera wyłączyć.





Krok 11. Windows 10
System Windows przeprowadzi ostatnią konfigurację, która może potrwać kolejne kilka minut. Jeśli wszystko zrobiliśmy zgodnie z powyższą instrukcją system się w pełni powinien zainstalować. Na koniec instalacji, system poprosi nas o ponowne uruchomienie komputera, aby zapisał wszystkie wprowadzone na nim zmiany. Od tego momentu Windows 10 jest gotowy do działania i można z niego korzystać. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj:


Blue Screen - Niebieski ekran

Niebieski ekran śmierci lub tzw. Blue Screen of Death (BSOD). Występuje on wówczas wtedy, gdy komputer napotyka krytyczny błąd oprogramowania lub otrzymuje dziwne sygnały od któregoś z podzespołów. Jego pojawienie się oznacza natychmiastowy restart urządzenia i utratę wszystkich niezapisanych wówczas danych. 
Jak radzić sobie z niebieskim ekranem. 
1. Warto zrobić Print Screen (zrzut ekranu) inaczej to  skrót PRT SC . Dzięki niemu możemy w formie graficznej zapisać wszystko to, co widzimy aktualnie na ekranie swojego komputera. 
 Aby zrobić Print Screen należy wcisnąć FN (lewy dolny róg klawiatury) oraz PRT SC (górny prawy róg klawiatury). Nasz dokument zeskanowany powinien być już zapisany.
2. Jeśli na ekranie komputera pojawi się niebieski ekran warto spisać lub zanotować wyświetlane na nim informacje. Następnie wpisz widniejący tam kod błędu do wyszukiwarki Google. 

Przyczyn pojawienia się niebieskiego ekranu może być wiele:
- podłączenie pendrajwa, który ma uszkodzone sterowniki,
- ściągnięcie z Internetu niewłaściwego oprogramowania czy aplikacji
- włożenie płyty CD, czy DVD, z wirusem
- zużycie się którejś części w komputerze np. dysk wewnętrzny, płyta główna, uszkodzona bateria, 

Więcej informacji na temat niebieskiego ekranu znajdziesz tutaj:


Naprawa błędów CMD.EXE
Pojawienie się tego komunikatu spowoduje to, że komputer się nasz poprawnie nie otworzy. Zasadniczo Windows nie będzie w stanie uruchomić się bez usunięcia tych błędów.

Oto najpopularniejsze błędy cmd.exe:
- cmd.exe - błędny obraz;
- Błąd aplikacji cmd.exe;
- Nie można znaleźć cmd.exe; 
Nie można zainstalować cmd.exe;
Nie można uruchomić cmd.exe. Klasa niezarejestrowana;
Nie można uruchomić cmd.exe;
Nie udało się poprawnie zainicjować cmd.exe;
Plik cmd.exe napotkał problem i musi zostać zamknięty. Przepraszamy za niedogodność;
cmd.exe nie jest poprawną aplikacją Win32;
cmd.exe nie jest uruchomiony;
Nie można znaleźć pliku cmd.exe;
Błąd uruchamiania programu: cmd.exe;
Ścieżka do aplikacji powodującej błąd: cmd.exe;
Brak pliku cmd.exe lub jest on uszkodzony;
System Windows nie uruchomił się - cmd.exe.

Aby nie dochodziło do pojawienia się takich błędów w naszym systemie powinniśmy dość często i na bieżąco aktualizować program antywirusowy i regularnie przeprowadzać nim skanowanie naszego komputera, tabletu. czy telefonu.

Programy antywirusowe te darmowe mają to do siebie, że tylko w niewielkiej ilości ochronią nasz komputer przed różnymi atakami hakerskimi, pojawieniem się oto powyższych komunikatów, czy zablokowaniem stron, które mogą zaszkodzić naszej podczas naszej pracy ze sprzętem. Programy darmowe antywirusowe nie posiadają wszystkich funkcji, które w pełni zabezpieczą naszą prywatę, hasła, zdjęcia a przede wszystkich nasze dane. Programy antywirusowe te płatne działają nam jedynie przez kilka miesięcy, 1 rok czy 2 lata. Po tym okresie jeśli będziemy chcieli kontynuować naszą ochronę będziemy musieli znów zapłacić tak jak to robimy za czynsz mieszkania, czy np. za telefon.
 

Jeśli już faktyczne napotkamy nasz błąd CMD.EXE powinniśmy zlokalizować źródło pojawienia jego, oraz przyczynę. Znalezienie źródła błędu cmd.exe jest kluczem do prawidłowego rozwiązania tych błędów. Chociaż większość z tych błędów EXE mających wpływ na cmd.exe wystąpi podczas uruchamiania, może to być spowodowane nieprawidłowym programowaniem w imieniu Microsoft Corporation, konfliktami z innym oprogramowaniem lub wtyczkami innych firm albo uszkodzonym lub przestarzałym sprzętem. Tego typu błędy cmd.exe mogą również wystąpić, jeśli zostały przypadkowo przeniesione, usunięte lub uszkodzone przez infekcję złośliwym oprogramowaniem. 

Jak naprawić problem cdm.exe znajdziesz poniżej. Tu znajdziemy dokładną instrukcję naprawy programu oraz odpowiednie linki do ściągnięcia. 

Aktualizacja i odzyskiwanie naszych utraconych danych
Programy, które warto mieć, aby nasz komputer działał poprawnie. 

Programy oczyszczające i chroniące nasz komputer. Niszczą nadpisane programy, usuwają zbędne pliki, czy także wirusy, albo programy, które powodują różne zamieszanie na naszym komputerze, np. jego spowalniają. 

Recuva (recuva)- darmowe narzędzie przeznaczone do odzyskiwania naszych danych, jest skuteczne w działaniu. Potrafi przywrócić różnego typu pliki utracone poprzez aktywność w tym czasie wirusów, czy awarii sprzętu lub oprogramowania. Dzięki temu programowi odzyskamy nasze pliki z różnych rodzajów dysków twardych oraz innych urządzeń do przechowywania danych. 


CCleaner (ccleaner) - bezpłatna aplikacja przeznaczona do optymalizacji i usuwania z systemu zbędnych plików pozostawionych przez inne programy. Pozwala na wyczyszczenie zarówno dysku twardego jak i rejestru z niepotrzebnych i spowalnianych komputer danych. 

Odkurzacz (odkurzacz) - bezpłatne narzędzie służące do oczyszczania zawartości dysków twardych ze zbędnych plików zajmujących jedynie przestrzeń dyskową i powodujących spadek wydajności systemu operacyjnego. Co więcej ten program odzyskuje pojemność na dysku w postaci GB (gigabajtów). Trzeba do niego często zaglądać, nawet co kilka dni i oczyścić komputer ze śmieci.

Defraggler - (defraggler) - darmowe i proste narzędzie przeznaczone do defragmentacji partycji systemowych. Program oparty jest na CCleanerze.

Undelete (Undelete 360) - darmowe to małe, ale w pełni funkcjonalne narzędzie pozwalające w prosty sposób odzyskać dokumenty, muzykę, filmy oraz zdjęcia usunięte za sprawą błędu użytkownika, działalności wirusa, awarii oprogramowania lub niespodziewanego zamknięcia systemu. 
Program ten skanuje nasz cały dysk w poszukiwaniu plików, które mogą być w danym momencie odzyskane. Po zakończonym skanowaniu tworzona jest baza plików. Każdy plik przyporządkowany jest do danej kategorii według jego typu. Cały proces odzyskiwanych plików sprowadza się do kliknięć myszką. 

Wondershare Recoverit (Wondershare Recoverit) - darmowy prosty program - dość rozbudowane narzędzie umożliwiające przywracanie danych. Możliwe jest odzyskanie usuniętych plików, zawartości systemowego kosza, danych ze sformatowanego dysku twardego, odzyskanie utraconej partycji, przywracanie danych z zewnętrznych urządzeń, odzyskiwanie plików po ataku wirusa lub też awarii systemu operacyjnego. Jeśli nie do końca wiemy jaką opcję wybrać, możemy zaznaczyć ogólne skanowanie. 



więcej informacji w linku:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz