Historia powstania telefonów komórkowych w pigułce



 
Telefon to okno na świat.
     Dzisiejsza technika tak się rozwinęła, że niemal każdy z nas ma telefon. Starsza, czy młodsza osoba mając przy sobie telefon komórkowy czuje się bezpieczniej. Wiele telefonów, zwłaszcza dla seniorów wyposażonych jest w funkcję SOS. W razie niebezpieczeństwa taka osoba może wezwać natychmiastową pomoc np. przez system SOS umieszczony w telefonie. Jest to program skonfigurowany z bliską osobą, najbliższą rodziną, oraz służbami bezpieczeństwa takimi jak Policja, Straż Miejska, czy Pogotowie. W przypadku niebezpieczeństwa wystarczy wcisnąć przycisk i od razu włącza się lokalizacja z dokładną informacją o miejscu gdzie ta osoba się znajduje. Jednocześnie wydobywa się z tego telefonu silny sygnał alarmowy. W niedługim czasie pomoc dociera na miejsce. Nikt z nas w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie życia bez telefonu, który jest niezwykle sprytnym urządzeniem ułatwiającym odnalezienie się w rzeczywistości, nowoczesnym świecie. Jeszcze do niedawna był on marzeniem przeciętnego Polaka, gdyż nie stać było na taki wydatek. Dziś można komórkę otrzymać już za symboliczną kwotę (1 zł). Coraz częściej zauważa się, że styczność z telefonem komórkowym ma nawet maluch. Większość z nas już od najmłodszych lat zaczyna używać telefonu utożsamia się z nim. Dzieci 4 może 5 letnie wpierw zaczynają od gier, a potem umiejętność rozszerzają wraz z poznawaniem i obserwacją dorosłych. Z czasem zapotrzebowanie i zakres umiejętności jest większy. Zapoznanie się z najnowszymi trendami i funkcjami telefonów komórkowych i innych urządzeń wzrasta, które od lat są modyfikowane, udoskonalane, wkładane są do nich co róż to nowsze oprogramowania, programy które zdobywają nagrody na rynku. Nowości przyciągają rzesze ludzi. Zapotrzebowanie i zakres znajomości wiedzy jest znacznie większy niż w ubiegłych latach, dlatego, że każdy chce mieć najnowszy model, w kolorowym wyświetlaczem, szeregiem funkcji, wiele możliwości. Zapoznanie się z najnowszymi trendami i funkcjami telefonów komórkowych oraz innych urządzeń, które wchodzą dopiero na rynek zyskując popularność wśród odkrywania przez użytkowników walorów i wad. Każdy operator sieci telefonów kusi swoją najnowocześniejszą technologią, czy to  lepszym aparatem wbudowanym, czy dostępem do sieci internetowej wi-fi, a może z jakimś dodatkowym programem, którego nie ma w innych modelach.





     Pierwsze telefony komórkowe w Polsce pojawiły się około 20 lat temu. Pierwsze rozmyślania na temat telefonów miało miejsce w latach 1940-1950. Pierwszy prototyp telefonu został zaprojektowany przez Szwecką firmę Ericson w 1956 roku i ważył aż 40 kilogramów, kształtem przypominał walizkę. Następnie modele były już znacznie mniejsze,  zostały zmniejszone do tego stopnia, że swobodnie mieszczą się w dłoni.

     Pod koniec 1992 roku wysłano pierwszą w historii wiadomość SMS.

 

     Telefon komórkowy jest urządzeniem telekomunikacyjnym umożliwiającym użytkownikom na bezprzewodowe połączenia na danym obszarze. Obecnie na obszarze praktycznie całej kuli ziemskiej. Dziś już zanika powoli tradycyjna poczta wysyłania pocztówek i listów przez Pocztę. Nawet nadanie paczki jest o wiele prostrze i szybsze dzięki firmom kurierskim, czy poprzez ciekawe narzędzia jakim jest paczkomat. Także korespondencja przesyłania jest za pomocą skrzynki e-mail. 

Telefon komórkowy
     Współczesny telefon komórkowy jak już wyżej zostało napisane wyposażony jest w rozmaite funkcje. Nie tylko możemy z niego korzystać, aby rozmawiać, ale też możemy przeglądać chociażby strony internetowe. Kiedyś można było tylko zadzwonić i wysłać wiadomość tekstową zwaną sms. Dziś telefon może także służyć nam za nawigację, liczyć kalorie, czy służyć jako latarka. Wśród telefonów są smartfony, dzięki którym  można nawet prowadzić wideokonferencję w technologii 3 G (np. przez skype), a dzięki połączeniu z Internetem poprzez sieć Wi-fi możliwe jest przeglądanie stron www. Wybierając smartfon z odpowiednim oprogramowaniem można zapłacić nim za zakupy w sklepie, zeskanować kod i kupić bilet na autobus, pociąg, tramwaj, czy metro. Za pomocą smartfona można sprawdzić aktualną pogodę, ustawić jako nawigację, czy sterować innymi urządzeniami typu laptop, tablet. Smartfon posłuży nam również jako ruter do laptopa, czy namierzy lot. Nie jesteśmy w stanie zmierzyć możliwości fukncjonow
ania tego rodzaju gadżetu, gdyż z każdym miesiącem będzie on z pewnością poszerzany o nowe treści i aplikacje ułatwiające życie ludziom. Już teraz telefon służy nam za nawigację ułatwiającym poruszanie się kierowcom w czasie jazdy.  

     Kiedyś pierwsze telefony były cegłami, naukowcy opracowując nową technologię starali się stworzyć jak najmniejszy, leżący w ręku telefon. Dziś powraca się do cegieł zaś spłaszczonych i większość ludzi chce mieć duże telefony z wielkim wyświetlaczem dotykowym.


Więcej informacji w linkach;

8 komentarzy:

  1. Super. Bardzo fajny blog.

    OdpowiedzUsuń
  2. W 92 był wysłany pierwszy sms? A wydaje się, że telefony komórkowe są od zawsze :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Telefon komórkowy przeszedł dużą metamorfozę: na początku były to duże i ciężkie urządzenia przenośne służące tylko i wyłącznie do rozmów. Z biegiem czasu ich rozmiary się zmieniały, a funkcji przybywało, szczególnie wtedy, gdy zalała nas fala Internetu. Po tak dużym skoku technologicznym zwykłe urządzenia do rozmów przekształciły się w smartfony z dużym wyświetlaczem. Obecnie telefony komórkowe bez problemu zastępują nawet komputery i laptopy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Telefony obecnie są bardzo zaawansowanymi urządzeniami.

    OdpowiedzUsuń