Historia powstania telewizorów w pigułce

Telewizja niegdyś i dziś
Radio, telefon, zabawki a nawet gramofon nie zawsze wyglądały jak teraz. Wiele gadżetów mimo iż mają takie samo zastosowanie jak dawniej zmieniono i unowocześniono. Jednak nowoczesne sprzęty czerpią inspirację z tego co było modne w połowie minionego wieku. Kiedyś sprzęt był cięższy, był budowany z wytrzymalszych elementów niż dziś jak np. drewno, był mniej urokliwy, potrzebował więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Taki telewizor miał zaledwie dwa, może trzy programy telewizyjne i miał tylko czarnobiały obraz. Z czasem tych programów przybywało. Jeśli chodzi o telewizor to musiał on na czymś stać, np. na komodzie, stole, dziś on może także zawisnąć na ścianie, jest płaski i zajmuje mniej przestrzeni, gdyż potrzebuje mikroskopijnych elementów, jest wyposażony w doskonalsze technologie, które umożliwiają łączenie się z Internetem, posiadają obraz w jakości 4K, HD, Full  mało prądu pobierają itp.

Technologia ma olbrzymie znaczenie w kształtowaniu współczesnego świata ponieważ dzięki takiemu rozwojowi mamy poprawę jakości naszego życia. Szybciej docierają do nas informacje z kraju i ze świata. Rozwój technologii znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach jak np. porozumiewanie się, zakupy, transport, medycyna, zdrowie, edukacja, nauka czy przemysł. Dawniej ludzie porozumiewali się za pomocą symboli, znaków świetlnych i dymnych, potem nastała era listów i telegrafów. W XX wieku telegraf zastąpił fax. Pisanie listów wyparło pisanie smsów przez używanie telefonów. Komunikować się można także za pomocą Internetu, co staje się coraz bardziej popularne. Przyczynia się do tego ciągły wzrost popularności portali społecznościowych, udoskonalanie komunikatorów, czy czatów. Coraz więcej usług można dokonać za pomocą Internetu. 

                                                                        Szkoła 

      Kiedyś nauka w ławkach i kałamarzem                     Dziś nauka na komputerze


Książka 

Kiedyś  książki papierowe                                       Dziś czytnik książek ebook

Zakupy

              Kiedyś zakupy stacjonarne w kasie                       Dziś zakupy przez Internet



Telewizor
          Kiedyś                                                                                              Dziś
         Wisła  (1 telewizor) - ekran czarnobiały                   LCD, Full HD, 4K  - ekran kolorowy              
                                                           


Komputer
Kiedyś                                                                                              Dziś


Jak widać rozwój technologiczny w każdej dziedzinie znalazł odwzorowanie i ulepszenie działania. Duże elementy zastąpiono małymi, dzięki czemu jest to lepszej jakości, szybciej uruchamiający się, wyraźniejszy np. obraz, czy dźwięk. Jedna żywotność takiego sprzętu jest krótsza. Kiedyś służył on nam przez wiele lat, czy nawet wieków, dziś wystarczy nam na 2 może 3 lata i trzeba go wymienić. 

Technologia wzbogaca nasze życie, pozwala na szybki i stały dostęp do informacji bez względu na miejsce i czas, usprawnia komunikację międzyludzką i wspomaga ludzi w wielu obszarach, należy pamiętać, żeby rozsądnie z tego korzystać. 


Jak to się wszystko zaczęło?

John Logie Baird (szkot) - 26 stycznia 1926 roku - wynalazca pierwszego telewizora na świecie. Jako pierwszy wysłał sygnał telewizyjny za ocean na inny kontynent. 
Prezentacja odbyła się w towarzystwie członków Royal Institution i reportera ,,The Times". W swoim laboratorium w Londynie pokazał transmisję obrazu składającego się z 12,5 zdjęć na sekundę. Była to pierwsza demonstracja systemu telewizyjnego, który mógł transmitować ruchome obrazy na żywo.

Paul Gottieb Nipkow - 1884 r. - wynalazł system dysków skanujących. Tarcza umożliwiająca mechaniczny wybór obrazu telewizyjnego

Arthur Korn 1902-1907 r. (niemiec) - wynalazł obwody umożliwiające sygnał transmisji obrazu, dzięki czemu pozbył się problemu zaniku obrazu. Obwód kompensacyjny Korna pozwalał także wysyłać zdjęcia siecią telefoniczną lub bezprzewodowo na duże odległości, nawet z Europy do Ameryki.

John Loige Baird (szkot)
W 1924 roku John L. Baird  zademonstrował swój pierwszy system przesyłania obrazów (początkowo wyłącznie nieruchomych) opartych na wykorzystaniu tarcz Nipkowa i rozwiązań elektromechanicznych. Uznawany jest za ojca telewizji. 
25 marca 1925 roku przeprowadził pierwszą publiczną demonstrację ruchomych sylwetek telewizyjnych, która odbyła się w domu towarowym Selfridges w Londynie. Prezentacja powtarzana była prze kolejne trzy tygodnie jako lokalna atrakcja przyciągająca klientów.
Jego urządzenia telewizyjne były na tyle sprawne, że 25 marca 1925 roku pokazał dynamiczne obrazy latającej jaskółki,
Już 2 października dokonał przełomowego odkrycia - przesłał pierwszy monochromatyczny obraz telewizyjny, lecz była to głowa brzuchomówcy  - był to 20 letni pracownik biurowy William Edward Taynton. Obraz ten składał się z transmisji 5 zdjęć na sekundę. Jako pierwszy przeprowadził transmisję obrazu z Anglii do USA. To także pierwszy wynalazca telewizji kolorowej. Prezentacje swojego wynalazku przeprowadzał codziennie przez 3 tygodnie. Baird założył firmę, która jako pierwsza zaczęła produkować odbiorniki o nazwie ,,Televisor". Obraz w tym odbiorniku powstawał dzięki tzw. dyskowi Nipkowa wynalezionego  w 1884 roku (Paul Nipkow 1860-1940, niemiecki inżynier) twierdził, że dysk ten jest ,,głównym patentem telewizyjnym".
26 stycznia 1926 roku Baird zademonstrował działanie swojej aparatury członkom Instytutu Królewskiego (Royal Institution) nowością było to, że obraz z nadajnika mógł być rozsyłany do wielu odbiorników. 
W 1927 roku przesłał sygnał telewizyjny (kablem telefonicznym) na odległość 705 km z Londynu do Glasgow, gdzie wielu widzów mogło równocześnie zobaczyć transmisję.

Pierwsza transmisja telewizyjna na żywo miała miejsce 27 stycznia 1928 roku. W Nowym Yorku można było oglądać przekaz wydarzeń dziejących się w tym samym czasie w Londynie. A 3 lipca po raz pierwszy transmitowano telewizję w kolorze. 

W 1936 roku firma Franswortha zaczęła nadawać eksperymentalne programy telewizyjne o charakterze rozrywkowym (wcześniej były to jedynie przekazy polityczne i przemówień. Szybko nowy system został dobrze przyjęty przez odbiorców. Całemu powstawania takiej telewizji przyglądał się David Sarnoff (magnat finansowy) kierujący potężną firmą RCA (pionierska rozgłośnia radiowa w USA). W 1939 roku po długim procesie sądowym i wielu zmaganiach prawa do nadawania programów telewizyjnych uzyskał nowy nabywca RCA przy użyciu aparatury Farnswortha. W 1941 roku Sarnoff stworzył nową firmę telewizyjną istniejącą do dzisiaj NBC (National Broadcasting Company). 

1 września 1939 roku o godz. 12:35 po transmisji filmu z Myszką Miki spikerka Jasmine Blight powiadomiła widzów o wybuchu wojny i przerwaniu emisji programu telewizyjnego. Po siedmiu latach 7 czerwca 1946 roku, BBC wznowiło nadawanie. Na ekranach telewizorów ponownie powitała ta sama spikerka zapowiadając film z Myszka Miky.

więcej informacji znajdziesz tutaj.
TELEWIZJA POLSKA
Telewizja Polska ma już 69 lat. Dokładnie 29 października 1952 roku mogliśmy po raz pierwszy obejrzeć pierwszy półgodzinny program telewizyjny. 

W kolejnych latach telewizor był dobrem luksusowym - korzystano z niego w niewielu domach, gdyż nie każdego było nago stać. Rozpowszechnienie telewizji ograniczał niewielki zasięg nadajników.  

Pierwszym sprzedawanym u nas w Polsce odbiornikiem była Wisła produkowana na wzór radzieckich urządzeń. Następnie pojawiła się polska konstrukcja - Belweder (koszt 7.000 zł ( dla przeciętnego Polaka to trzy ówczesne pensje). Zakup był możliwy na talony, ale to nie było takie proste, gdyż nie były one łatwe w dostaniu. W 1971 roku zaczęto nadawać telewizję w kolorze. Najpierw pierwsze takie odbiorniki montowane były z radzieckich części Rubiny - mające zdolność do samozapłonu, dochodziło nawet do spłonięcia całego mieszkania. Następnie były to polskie telewizory Jowisz i Neptun.

Dzisiaj nasz kraj jest jednym z największych dostawców odbiorników TV na rynek europejski. Radość psuje jednak fakt, że nie produkuje się u nas urządzeń zaprojektowanych nad Wisłą. Powstają za to telewizory takich zagranicznych potentatów jak Samsung, LG, Sharp czy Funai. Ostatnio na rynku pojawił się pierwszy od lat odbiornik polskiej firmy - Manta Multimedia wypuściła telewizor 3D. Może to początek zmian?

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz