Historia powstania komputerów przenośnych w pigułce



     Liczydła znane są w przedszkolach, szkołach podstawowych. Niegdyś posługiwano się nimi w sklepach. Jest to narzędzie do wspomagania obliczeń matematycznych. Liczydła pomagały w dodawaniu i odejmowaniu, mnożeniu i dzieleniu. Do dziś dzieci w początkach swojej edukacji korzystają z liczydeł, choć coraz częściej każde z nich już w wieku 3 może 4 lat ma styczność z kalkulatorem, które liczy za nie.


Tutaj jest link do tego jak się posługuje tym urządzeniem.
Liczenie na liczydle
https://vimeo.com/25369157



Maszyna do Pisania

     Do ułatwienia pisania, aby palce nie drętwiały wymyślono maszynę do pisania. Tak naprawdę nie wiadomo kto ją odkrył. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego inżyniera i drukarza Christophera Lathama Sholesa. Na ten pomysł wpadł przypadkiem, gdy pracował nad maszyną do numerowania stron. Dla ciekawość ,,paginator" określany jest ten, kto numeruje strony np. w książce.

Więcej informacji na ten temat pod linkiem.
Maszyna do pisania | Weranda.pl


                             Historia powstania komputerów

Początki powstawania komputerów sięgają powstania pierwszych algorytmów (czyli procedur przetwarzania informatyzacji), zaś informatyki praktycznej powstania pierwszych urządzeń wspomagających obliczenia. Ponad 300 lat p.n.e. ludy sumeryjskie wykorzystywały do obliczeń tabliczki z wyżłobionymi rowkami do których wkładano kamyki, a około 2600 p.n.e. Chińczycy skonstruowali drewnianą tabliczkę podzieloną na kolumny.

Euklides (grecki matematyk i filozof) wymyślił pierwszy znany algorytm polegający na znalezieniu największego wspólnego dzielnika dwóch liczb naturalnych.

Chiński abacus
Chiński Abacus

Na początku XVII wieku John Nepper (1550-1617) opublikował dzieło o logarytmach opisując przyrząd (sztabki Nepera) wspomagający mnożenie. Mnożenie sprowadzano do serii dodawać. Pomysł po dzień dzisiejszy używany jest w obecnych komputerach. 



Maszyna Schickarda
Maszyna Schickarda 
- Zegar liczący (1623 r.) Jedna z pierwszych maszyn liczących. 

Wilhelm Schickard (1592-1635) twórca pierwszej maszyny liczącej.

Zegar liczący zamówił Jan Kepler. Taki zegar mógł wykonywać dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb całkowitych.












Wiliam Oughtred
Suwak logarytmiczny (1632 r.) jest prostym przyrządem ułatwiającym obliczanie. Suwak ten działa na zasadzie dodawania logarytmów poprzez dodawanie różnej długości odcinków zaznaczonych na skali. Umożliwia mnożenie, dzielenie i wiele innych działań np. logarytmowanie, potęgowanie, pierwiastkowanie. Może spełniać rolę tablic trygonometrycznych i posiadać dodatkowe znaczniki lub skale pozwalające szybko obliczyć np. powierzchnię koła czy ciężar i wytrzymałość prętów.



Sumator Pascala (1642)
Blaise Pascal (1623-1662) w 1642 roku buduje sumator arytmetyczny. Za jego pomocą liczono głównie pieniądze, odległości i powierzchnie. Były to pierwsze komputery liczące, zwane kalkulatorami. Pierwotnie potrafił jedynie dodawać i odejmować, a w końcowej fazie jego rozwoju sumatory były w stanie samodzielnie wykonywać pierwiastkowanie.
Najpierw zapisywał pewną wersję tabliczki mnożenia na zbiorze specjalnych pałeczek, prętów o przekroju kwadratowym. Na każdej płaszczyźnie takiego pręta figurował specjalnie pomysłowo zapisany iloczyn danej mnożnej przy mnożeniu 1, 2, 3, ...9. Chcąc wykonać mnożenie należało wybrać ze zbioru prętów te odpowiadające cyfrom mnożnej, ułożyć je obok siebie na podstawce i odczytać pewne liczby cząstkowe, aby je potem dodać do siebie.


Maszyna różnicowa Babbage'a

Maszyna różnicowa Babbage'a

Gottfried Wilhelm Leibniz 
(1646-1716 r.) opracował podstawy systemu dwójkowego (podstawowy system do reprezentacji informacji w komputerach).  










Maszyna różnicowa - pierwsze urządzenie, które można nazwać komputerem we współczesnym znaczeniu zostało obmyślone w 1822 roku przez angielskiego matematyka i wynalazcę
Charles Babdage (1791-1871) konstruuje maszynę różniczkową służącą do rozwiązywania określonych równań matematycznych. Można nazwać że ten wynalazek daje początek pierwszemu komputerowi na świecie (1822 rok). W związku ze złożonością projektu, oraz zbyt dużymi wymaganiami finansowymi konstrukcja ta nie została w pełni zrealizowana za życia jego twórcy. 



Znalezione obrazy dla zapytania maszyna holleritha

Maszyna Holleritha (1887)

Herman Hollerith (1860-1929) w 1887 roku w Baltimore zbudował maszynę liczącą, której zadaniem było znormalizowanie danych o umieralności ludności USA.  Maszyna automatycznie odczytywała, porządkowała i grupowała dane według określonych kryteriów. Do wprowadzania danych do maszyny służyły specjalne karty perforowane. Występowanie danej cechy oznaczone było otworem wykonywanym w odpowiednim miejscu karty. Maszynie pozwolono 8-krotnie przyśpieszyć prace obliczeniowe związane ze spisem powszechnym w 1890 roku. W 1896 roku Hollerith założył przedsiębiorstwo Tabulating Machine Company, które w 1917 roku przekształciło się w International Business Machine (IBM). Karty perforowane stały się uniwersalnym nośnikiem informacji: danych do obliczeń, programów i wyników.

Maszyna Zuse'go Z3
Maszyna Zuseego (1936)
W 1936 roku w Niemczech Konrad Zuse tworzy maszynę liczącą Z1. W kolejnych latach powstają wersje - Z2, Z3 i Z4 - maszyny przeznaczone do potrzeb militarnych. Obliczenia wykonywane były na liczbach zapisanych w systemie dwójkowym w tzw. reprezentacji zmiennoprzecinkowej. Maszyna sterowana była przez program zapisany na taśmie perforowanej, co ciekawe w maszynach tych nie było części mechanicznych, lecz były to przekaźniki elektromagnetyczne. Ostatni model Z4 działał do końca lat 50-tych.





ENIAC - pierwszy komputer
Mark I (1944)

W 1944 roku IMB buduje pierwszy kalkulator elektromechaniczny Mark I. Programowanie kalkulatora polegało na odpowiednim łączeniu przewodami gniazd w tablicy sterującej. Dane wprowadzone były za pomocą elektronicznych maszyn do pisania. Mark I liczy 17 metrów długości i 3 metry wysokości.
Do jego budowy użyto prawie 18.000 lamp elektronowych. Obsługiwało go aż 10 osób. Kalkulator potrafił w ciągu 2 sekund dodać 7 liczb, a dzielenie zajmowało mu aż 11 sekund. Częstotliwość taktowania wynosiła 100 kHz. W 1942 roku naukowcy amerykańscy budują pierwsze urządzenie zasługujące na nazwę komputera. Jednym z pierwszych komputerów jaki powstał w 1946 roku był amerykański komputer ENIAC (ang. Electronic Numerical Integrator And Computer). Zbliżony był formą jak i możliwościami do współczesnego komputera. Wówczas nie myślano o tym, aby komputer był dla każdego. Wtedy jednak mogło go posiadać jedynie wojsko. Na tamte możliwości była to pierwsza maszyna, w której użyto wyłącznie elementy elektroniczne (lampy elektronowe). Ten komputer programowało się ręcznie przez ustawienia przełączników i wymianę specjalnych tablic programowych. Dziś jest to dla wielu ludzi niewyobrażalne jak potężna musiała być ta maszyna, gdyż zajmowała pomieszczenie 12 na 6 m. Komputer ten ważył 30 ton, składał się z 42 szaf z blachy stalowej - każda miała 3 m wysokości, 60 cm szerokości i 30 cm głębokości, oraz 18.000 lamp elektronowych. Jego możliwości obliczeniowe były zbliżone do dzisiejszego zaawansowanego miniaturowego kalkulatora, który mieści się w dłoni. Liczby zapamiętywane były w układzie dziesiętnym, a nie dwójkowym jak to odbywa się do dziś. ENIAC potrafił wykonać 5.000 dodawań oraz od 50 do 360 dzieleń na sekundę. Ten komputer był także bardzo awaryjnym sprzętem, a jego programowanie było bardzo uciążliwe.



W 1946 roku John von Neumann zaproponował architekturę wg. której do dziś budowane są komputery. Została ona nazwana architekturą von neumannowską. W pamięci komputera przechowywane miały być dane podlegające przetwarzaniu  i program który miał przetwarzać te dane. Zaczęto pomijać podłączenie mnóstwa kabli zamieniając to na podłączanie wewnętrzne umieszczając tym samym w pamięci komputera programu sterującego całym procesem przetwarzania danych. 
W 1949 powstaje komputer EDSAC
W 1952 roku powstaje pierwsza maszyna cyfrowa UNIVAC, która była przeznaczona do zastosowań cywilnych












1958 roku zbudowano pierwszy polski komputer o nazwie XYZ i był on modelem laboratoryjnym. 

W 1975 roku powstaje pierwszy komputer osobisty dla użytkowników domowych Altair. Został on wyprodukowany przez firmę MITS. Altair posiadał 8-bitowy procesor Intel 8080 i 256 bajtów pamięci - nie miał ani klawiatury, ani monitora, ani jakich napędów. Bill Gates napisało do niego język BASIC (ang. Beginner's All Purpose Symbolic Instruction Code). Altair. W 1980 roku komputera IMB PC (ang. Personal Computer - pecet). 

Pierwszy domowy komputer - Atair 8800 (1975)
    Znalezione obrazy dla zapytania Altair 8800



                                          Commodore C64 (1982)

Podobny obraz     



Ciekawostka: zasilacz warzący ok 3 kg, magnetowid na kasety magnetofonowe podłączony do telewizora, komputer ten nadal działa od 1982 roku. Z kaset można było się uczyć, jak też na nich rozwijać wiedzę po przez różnego rodzaju gry. Aby móc korzystać w gry, czy programu trzeba było czekać przeszło 30 minut. W ten sposób uczono się cierpliwości. Wpierw nie było oddzielnych monitorów do komputera, podłączało się te urządzenie do zwykłego telewizora i to czarno-białego potem zaczęły pojawiać się w kolorze. Dopiero kilka lat później wymyślono monitory do komputera.  


Komputer Amiga 500 (1987)

Następca komputera stacjonarnego funkcjonującego do dziś. Wszelkie wewnętrzne elementy, obudowy są coraz to lepiej udoskonalane. Odeszło się wówczas od dyskietek, zastąpiły je płyty, pendrajwy. 
Znalezione obrazy dla zapytania komputer stacjonarny


Pierwsze komputery przenośne


     Osborne 1 - uznawany za ojca przenośnych komputerów, zbudowany w 1981 roku, sprzedano ponad 125 000 sztuk tych urządzeń. Maszyna ważyła 12 kg i kosztowała 1795 dolarów, w zamian otrzymywaliśmy 4-megahercowy procesor Zilog Z80, 64 kB RAM, 2 napędy dyskietek 5,25 cala o pojemności 90 kB, składaną klawiaturę i 5-calowy wyświetlacz monochromatyczny o rozdzielczości 24 wierszy i 53 znakach.


     Eoson HX-20 to pierwszy sprzęt który moglibyśmy określić jako laptop, Pierwszy raz ujawniony w 1981 roku posiadał wyświetlacz na którym można było zapisać 4 linie tekstu oraz posiadał wbudowaną drukarkę.




     W laptopie Compaq SLT/286 z 1988 roku mogliśmy znaleźć m. in. wyświetlacz VGA o rozdzielczości 640x480 dysk o pojemności 40 MB oraz stację dyskietek 3,5 cala.
                                           







NEC Ultralite to pierwszy laptop przypominający sprzęt używany przez nas na co dzień. Urządzenie pracowało pod kontrolą systemu MS DOS i ustanowiło pewien standard na temat wyglądu przenośnych komputerów.
      








     Cupertino, pierwsze podejście Apple do produkcji laptopów (1989r.)









   
Powerbooki wypuszczane przez Apple od 1991 roku, w różnych wersjach, tutaj na zdjęciu Powerbook 170 z procesorem 25 Mhz od Motorolli, w wersjach z literką C na końcu posiadały one kolorowy wyświetlacz.



Różnorodność laptopów zakończyła się w momencie wkroczenia na rynek oprogramowania komputerowego i wydanie Windowsa 95 przez Microsoft. Dzięki firmie Microsoft dowiedzieliśmy się jak powinny wyglądać laptopy, do czego służyć i co posiadać. Wiadomą sprawą jest, że zmieniają się parametry sprzętowe, oczekiwania klientów i potencjalnych nabywców, zaś główne cechy pozostały takie same. Dzisiejsze laptopy, tablety, czy ipody są unowocześnione, ulepszane i udoskonalane, a także rozbudowywane. Im mniejszy element i bardziej skomplikowany tym bezpieczniejszy, gdyż posiada wiele zabezpieczeń. Jednak wiele instytucji, czy nawet w domach korzysta się z komputerów stacjonarnych. Dziś technicznie laptop został połączony z tabletem. Jest wygodniejszy i lepszy w przenoszeniu.





Więcej informacji o komputerach znajdziecie pod tymi linkami:
Historia powstania komputera 
http://www.sp12.piotrkow.pl 
http://slideplayer.pl 
Historia komputera - Chronologicznie
www.bajkowa.waw.pl/art_images/art_117/img1605.pdf

3 komentarze:

  1. Pomyśleć, że dzisiejsze smartfony znacznie wyprzedziły nawet najlepsze komputery z czasów, gdy zajmowały pół pokoju... To prawie jakby polecieć na księżyc za pomocą smartfona. http://www.servecom.pl/z-systemem-microsoft

    OdpowiedzUsuń
  2. Całe szczęście że przeciętne laptopy nie ważą teraz po 12 kg :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Miło się czyta od czego zaczęliśmy a gdzie już jesteśmy :D niedługo komputery i rozwiązania IT będą tak małe, że włożymy do portfela :)

    OdpowiedzUsuń