Historia powstania domofonów w pigułce

Domofon jest urządzeniem które istnieje niemalże w każdym domu, czy bloku. Domofon posiada także prawie każda firma. Dziś większość z nas już nie pamięta, że dawniej domofon stanowił jeden z synonimów luksusu i pojawił się w nielicznych, zdecydowanie bardziej zamożnych domach.
Dzięki domofonowi nie trzeba schodzić po schodach, wyglądać przez okno i patrzeć kto idzie. Za pomocą tego urządzenia możemy otworzyć furtkę do zamkniętych osiedli strzeżonych, domków prywatnych, czy osób mieszkających w blokach. 

Domofony stanowią ważny element ograniczający dostęp nieupoważnionych osób do danego budynku. Zasada działania domofonu jest właściwie identyczna, jak w przypadku interkomu. Używamy ich właściwie codziennie i są dla nas czymś całkowicie normalnym, naturalnym, jednak przez lata od swojego wynalezienia, znacząco się zmieniły.

Domofon istnieje od XIX wieku
Patent

Firma Fermax rozpoczęła działalność gospodarczą wprowadzając na hiszpański rynek radio domofon, pierwszy radio interkom przeznaczony do użytku przemysłowego i profesjonalnego



Hiszpański elektroniczny interkom do budynków Fonoporta - Pierwszy system domofonowy.

Pochodzenie domofonu

Pierwszy interkom bazujący na instalacji telefonicznej pojawił się na rynku już u schyłku XIX wieku. Dawał on możliwość łatwego komunikowania się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń, które pomijały centralę. Technologia ta odnotowywała w tamtych czasach wyraźny rozwój, dzięki czemu już po zaledwie kilku latach, powszechnie wykorzystywano to rozwiązanie w amerykańskich biurach. Samo urządzenia było wówczas dostępne w dwóch opcjach. Pierwsza miała formę słuchawki telefonicznej, a druga urządzenia głośnomówiącego, które ustawiało się na biurku.


Nie kiedy można spotkać taki domofon w naszych mieszkaniach. Podobny model posiada dwa przyciski, Jednym z nich otworzymy drzwi do naszego domu, czy posesji. 


Przełom i rozwoju domofonów

Doszło do wynalezienia przełomowego urządzenia – tranzystora. Jego twórcy otrzymali za niego Nagrodę Nobla w 1956 roku. Dzięki niemu technologia elektroniczna znacząco ruszyła na przód. Dotyczyło to również interkomów. Dało to możliwość stworzenia nowoczesnych, przewodowych systemów, które znamy dziś pod nazwą domofonów. Pojawienie się tych urządzeniem miało znaczący wpływ na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, jak i prywatności w wielu budynkach na całym świecie. Do pojawienia się pierwszych domofonów w Europie doszło już w latach 60. Jednak na większości polskich osiedli i w domkach jednorodzinnych pojawiły się one dopiero w latach 80. oraz 90.

Kosmiczna historia powstania domofonów

Domofony to urządzenia komunikacyjne przeznaczone do użytkowania domowego. Domofon ma zazadanie zabezpieczyć niepowołane wtargnięcie na posesję.


Prymitywne domofony analogowe zastosowano już w 20 wieku. Bardziej zaawansowane domofony cyfrowe zostały opracowane później. Domofony mogły nawiązywać między sobą połączenia w celu zapewnienia jednolitego w całej produkcji statków. Zarówno stacja na Ziemi jak i statek Gwiezdnej Floty Federacji posiadał owe specjalne urządzenie kontaktowe. Dzięki temu Kapitanowie statku mogli kontaktować się z resztą załogą. 

Zazwyczaj domofony montuje się w ścianach oraz bramach lub też po prostu instaluje się w stacjach roboczych czy biurach, Domofony obsługują tylko głos. W urządzeniach tych był panel, który obejmował on czerwony przycisk (oznaczał czerwony alarm, gdy było to konieczne). 

W Polsce na większość osiedli zauważyć można kasety zewnętrzne domofonów, które są tu bardzo powszechne, szczególnie w blokach mieszkalnych. Posiadają one dodatkową funkcję, dzięki której nie tylko porozmawiamy z osobą, która znajduje się w mieszkaniu, ale również otworzymy drzwi przed którymi stoimy z wykorzystanie ustalonego kodu, bądź pikacza magnetycznego do drzwi. Nie ma na nim guzików, które oznaczają poszczególne numery mieszkań, zamontowana jest natomiast klawiatura, która do złudzenia może przypominać telefoniczną. Takie rozwiązanie sprawdza się w szczególności w największych blokach, gdzie ilość mieszkań jest duża, czy też musimy przejść przez kilka takich domofonów, aby dostać się na nasz właściwy teren, gdyż osiedla są pogrodzone.


Wideodomofon

Jeśli wejdziemy do pierwszego napotkanego sklepu z urządzeniami elektronicznymi lub zajrzymy na stronę internetową, to przekonamy się, że obecnie wybór urządzeń do komunikacji i zdalnego otwierania drzwi oraz bram jest ogromny. Dostępne są tradycyjne i proste w montażu domofony, ale też dostępne są domofony cyfrowe co gwarantują nam najwyższy poziom bezpieczeństwa czyli wideodomofony. 

W latach 90-tych zaczęły pojawiać się pierwsze wideodomofony. Dzięki nim możliwe stało się nie tylko transportowanie dźwięku oraz transmisja obrazu, która sprawiła, że widzimy kto stoi pod naszymi drzwiami. Obecnie domofony i wideodomofony nie są niczym specjalnym i znajdują się w każdym domu, bloku czy firmie.



Wideodomofony zdecydowanie częściej pojawiają się w domach jednorodzinnych. Można je również spotkać w nowoczesnych i eleganckich apartamentach, które wyróżniają sie wysokim standardem. Warto zwrócić uwagę na fakt, że możemy widzieć osobę, która dzwoni do drzwi, co stanowi o zdecydowanie większym poziomie bezpieczeństwa, niż wtedy, gdy tego nie było. Mimo tego, że odebrało się domofon, jeszcze patrzyło się przez wizjer od drzwi. W nowoczesnych modelach możemy skorzystać m.in. z opcji robienia zdjęć wszystkim osobom, które do nas dzwoniły domofonem, gdy nie było nas w domu, a nawet przekierowywały rozmowę na telefon. 

Nasze bezpieczeństwo 
Na rynku wtórnym pojawiają się coraz to nowsze zabezpieczenia naszej posesji, mieszkania, czy firmy. Aby dostać się na posesję należy podać odpowiedni przypisany kod, kluczyk i dany numer lokalu, lub też wpisanie kodu administracyjnego. Innym zabezpieczeniem może być przypisany do danego urządzenia dany cip, specjalna karta do otwierania drzwi, odcisk palca, wykrywanie twarzy. Takie zabezpieczenia mają chronić nas przed włamaniem się na daną posesję państwową, bądź prywatną. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz