CEL

Poznaliście już co to za program edukacyjny, czego on będzie dotyczył. Tutaj dowiecie się skąd narodził się pomysł na taki blog.

     Piszę o tych instytucjach w czasie przeszłym, gdyż budżet z dotacji Unii Europejskiej się na tego typu działania skończył, a instytucje zamarły, zmieniły cel pomocy. Jakoś inne instytucje z tego typu działaniami dają radę. Być może powrócę do tych działań i nadal będę mógł realizować projekty.

     Na początek kilka słów o dwóch potężnych instytucjach. Przeprowadzonych zostało wiele szkoleń na terenie całej Polski dotyczących nowych technologii cyfrowych. Na każdych szkoleniach Latarnicy, czy Animatorzy otrzymywali dużą dawkę wiedzy poszerzających ich zdolności. Na początek kilka słów o dwóch potężnych instytucjach. Przeprowadzonych zostało wiele szkoleń na terenie całej Polski dotyczących nowych technologii cyfrowej. Na każdych szkoleniach Latarnicy, czy Animatorzy otrzymują dużą dawkę wiedzy poszerzających ich zdolności. Ta metoda pozwala na lepsze funkcjonowanie w dzisiejszym społeczeństwie i odnalezienie się w nim. Każdy kto się zapisze i zostanie przeszkolony w zakresie trenerskich kompetencji cyfrowych może uczyć innych. W dzisiejszych czasach zdobywanie doświadczenia to podstawa, aby być wykwalifikowany. Umiejętność poruszania się po Internecie, korzystanie z aplikacji, a także odnajdywanie różnych programów daje możliwość lepszego zaistnienia na rynku. Zdobyte doświadczenie, a także wypracowana technika nauczania przez siebie prowadzi do tego, że zajęcia są bardzo ciekawe. Tutaj każdy dla siebie coś odnajdzie, tego co potrzebuje, co jest mu w tej chwili przydatne, bądź z czym ma problem. Prowadzenie zajęć uczy cierpliwości, zaangażowania, podejmowanie tematów, których się nie zna. A w ostateczności daje możliwość rozwoju czy to osobistego, czy zawodowego. W każdej instytucji są programy pozwalające wprowadzić dane chociażby liczbowe, obliczyć daną wartość, ustawić proces produkcji. A jeszcze do niedawna większość prac robiło się ręcznie i nieliczni pamiętają jeszcze metody z tamtego okresu. Dziś technika tak się rozwinęła, że maszyna zastąpiła człowieka. Już teraz niewyobrażalne jest to, żeby ktoś nie miał telefonu, czy komputera i nie korzystał z dobrodziejstw jakie ma pod ręką. Nawet praca w sklepie odbiegła od liczenia pod kreską, a wprowadzono w nasze życie kasy fiskalne. Wcześniej wszystko było liczone na piechotę, a dziś za nas robi to kalkulator, który liczy również szybko i z dużą dokładnością. Ludzie przez system elektroniczny przestali liczyć w pamięci. Choć niektóre osoby z tamtych czasów potrafią obliczyć kwotę w pamięci, to młodzi już nie. 

 Animatorzy od stowarzyszenia ,,Miasta w Internecie" otrzymywali dużą dawkę wiedzy poszerzających ich zdolności.


Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans
POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS
www.latarnicy.pl

     Działali w ramach programu ,,Polska Cyfrowa Równych Szans" - byli to lokalni wolontariusze działający w swoich środowiskach prowadzą zajęcia z zakresu nauki oraz obsługi komputera i Internetu. Były to osoby, które udoskonalali swoją wiedzę z zakresu informatyki. Tym samym przyczyniali się do nauki osoby 50 +, którzy potrzebują być zasileni tą wiedzą, aby mogli lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Osoby 50 + nie powinny być wykluczone cyfrowo ze świata internetowego. Każda wieś, gmina, miasto, powiat społeczności Polskiej po 50 roku życia powinna znać podstawy obsługi komputera i się w nim poruszać, chociażby po to, aby zrobić przelew, zaplanować urlop, czy porozumieć się z rodziną na skype, czy hangoucie.
     
                                                         Polska Cyfrowa Równych Szans
- program edukacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej\Innowacyjnej Gospodarki na rzecz przeciw działaniu wykluczenia cyfrowego. Program ten prowadzony jest przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie ,,Miasta w Internecie".

Projekty zrealizowane zostały przez Latarnika Polski Cyfrowej i autora bloga:
 Wirtualny świat dla osób powyżej 50 lat 

     Program ,,Wirtualny świat dla osób powyżej 50 lat" powstał z myślą o ludziach, dla których nowa technika, rzeczywistość, świat cyfrowy jest czymś obcym. Nowoczesne urządzenia, cała dotychczasowa elektryka, przemiana całego świata stała się dla wielu ludzi nie zrozumiała, a wręcz jest wielkim trudem w zrozumieniu do czego to im jest potrzebne, do czego im może się to przydać. Są też i tacy, którzy chcą pokonać swoje słabości, przełamać strach przed nieznanym i się nauczyć oraz poruszać w tym nowym systemie. To jest to samo, tak jak dla osoby starzejącej się pokonywanie schodów - tak dla poznawania w starszym wieku czegoś zupełnie nowego. Kiedyś schody nie stanowiły żadnego problemu, teraz każdy stopień jest uciążliwy, bo jak wiadomo z wiekiem tych sił ubywa. Odnalezienie się w nowym cyfrowym świecie nie należy do łatwych spraw. Trzeba kogoś za rączkę prowadzić, pokazać, uświadomić, że to nic trudnego, że on też może być nowoczesny. A sam wtedy zrozumie, że jest to potrzebne nawet i w tym podeszłym wieku. Młodzi ludzie uczą się od najmłodszych lat poruszania się po Internecie. Mają już telefony, tablety, ipody, czy komputery. Program ten miał za zadanie pomóc pokonywanie trudności przy wykorzystywaniu w praktyce nowoczesnych technologi dostępnych na mieście tj: biletomat, kasownik biletów, paczkomat, bankomat, wpłatomat, kasy samoobsługowe, parkomat, automaty do napojów, ciastek, kawy, herbaty, wypożyczalnia rowerów. Gdzie spacer był do tego świetną alternatywą. Jak się okazuje problem w zakupie biletu mają także ludzie poniżej 50 roku życia.

     Wiele osób myśli sobie, że będąc na emeryturze, rencie nie muszą się niczego uczyć. gdyż już żadnej, nowej wiedzy nie posiądą, na co im jest to potrzebne. Przeżyłem/am tyle lat i jakoś nie stosowało się tego i też dobrze było. Wystarczy spojrzeć, że będąc na rencie, czy emeryturze ciągle narzekają, że im jest źle, nie stać ich na to, czy na tamto, nawet na drobną rzecz. Jednym z elementów ułatwiającym im życie są przelewy przez Internet, zaoszczędzamy pieniądze, czas. Jest taniej i wygodniej. W tym czasie można zrobić wiele innych czynności pożytecznych. Sprawdzenie rozkładu jazdy, zaplanowanie podróży, czy upieczenie ciasta, albo zrobienie czegoś wyjątkowego z pomysłem. To właśnie internet może nam w tym pomóc.

1. ,,Świat w liczbach - Elektroniczna bankowość" - opłaty, przelewy bankowe przez Internet;
2. ,,Pomocna dłoń - Poradnik każdego 50 latka" - poradnik w załatwieniu różnych spraw;
3. ,,Komunikacja" - wyszukiwanie połączeń komunikacyjnych, dotarcie do celu;
4. ,,Łączność" - nawiązywanie kontaktów z drugą osobą przez sieć;
5. ,,Zakupy przez Internet" - możliwość kupna, sprzedaży, zamiany, oddania przedmiotów, licytacje;
6. ,,Bezpieczeństwo w sieci" - zasady i sposoby na bezpieczne korzystanie z Internetu;
7. ,,E-biblioteka" - elektroniczne wypożyczenie pozycji drukarskich, zakup przez Internet książek;
8. ,,Modlitwa w Internecie" - przegląd wyznań i elit modlitewnych, poznanie tradycji wiar, kultur, obrzędowości.

Instytucje, które wsparły projekt ,,Wirtualny świat dla osób powyżej 50 lat" 
w latach 2013-2014


Stowarzyszenie: Miasta w Internecie / na rzecz Osób dotkniętych chorobą parkinsona 
Biblioteka: Komorów, Pruszków, Czytelnia Pruszków
Urząd Skarbowy: Pruszków
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS): Pruszków
Bank: Multibank obecnie Mbank
Biuro Podróży: Top Travel
Szkoła: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Komorowie, Szkoła Podstawowa nr. 1 w Pruszkowie
Telewizja: Telewizja Kablowa Tel-Kab
Portal: Pruszków Mówi, Multimedia Regio
Gazeta: WPR, Flesh Mazowsza, Kurier Południowy
Basen: Basen Kapry w Pruszkowie
Kościół: Parafia św. Józefa w Pruszkowie


 Nowoczesny senior w sieci 


     ,,Nowoczesny senior w sieci" był programem łączącym w sobie pasję, hobby, zamiłowanie, a także odkrywanie świata. Możemy zatrzymać pewną sytuację przez zdjęcie. Dla niektórych to tylko błysk flesza, migawka, wycinek z życia, a dla innych to cała wieczność, gdyż pozostaje wspomnienie na lata i jest trwałe. Zatrzymać czasu się nie da, bo jak wiadomo on płynie nieustannie. Na zdjęciu jest to możliwe. To w jaki sposób je wykonamy zależy od nas. Ktoś ma talent do śpiewu, do malowania, do stworzenia rzeźby, a ktoś inny do filmu, czy zrobienia dobrej jakości fotografii. Mamy możliwość stworzenia zdjęć na szkle, płótnie, zwykłej kartce papieru, bądź na kubku, poduszce, maskotce, czy innym gadżecie. Jest wiele form robienia zdjęć i ich przeróbek. Odkrywanie programów, które umożliwią nam zgłębienie wiedzy jak zmienić tło pod naszym zdjęciem i stworzyć z niego obraz, dodając kontrast, rozjaśnić lub przyciemnić, ustawić odpowiednie światło. To czy ktoś jest dziś smutny, czy uśmiechnięty, jak się ubrał, jaka była pogoda, czy padało, czy słońce świeciło - wszystko da się poprawić. Mając do dyspozycji odpowiednie programy do obróbki zdjęć możemy zrobić dużo zmian w naszym dotychczasowym zdjęciu. Do połączenia zdjęć które wykonaliśmy możemy wykorzystać kolaż, gdzie wiele różnych zdjęć będzie ułożonych w jednym miejscu. Rozświetlimy, bądź dodamy cień, wyostrzymy, bądź usuniemy dany element, który nam przeszkadza. Albo też wstawimy zdjęcie w gotowy motyw, tło (miejsce w których nigdy nie byliśmy). Chcąc komuś zrobić psikusa można posłużyć się gotowym szablonem, np że nasz obraz zawisł w galerii, albo ktoś go maluje.

 Nowoczesny Senior w Sieci" był programem edukacyjnym łączącym w sobie fotografię i filmowanie. Program przede wszystkim skierowany był dla pokolenia 50 +, ale mogą z niego także teraz korzystać i młodsze osoby.

1. ,,Żyj chwilę, uchwyć wspomnienia" - technika łączenie obrazów, inne spojrzenie na świat;
2. ,,Blogosfera dojrzałego internauty" - wszystko o blogu;
3. ,,Muzyczny kącik" - od słów po utwory;
4. ,,Spacer śladami techniki" - użycie urządzeń na mieście;
5. ,,Monter" - od filmowania po montaż filmu;
6. ,,Sprytniejszy klawisz" - poznanie skrótów na klawiaturze;
7. ,,Skype i mikrofon" - budowanie relacji z bliskimi.

     Zajęcia opracowane zostały przez Latarnika Polski Cyfrowej, gdzie nadal cieszą się dużą popularnością wśród pokolenia 50+. Na zajęcia chce przybyć bardzo dużo chętnych, a mało miejsc. Zanim jednak poznamy programy, narzędzia, które pomogą nam w edukacji, w rozwijaniu wyobraźni, to najpierw dowiemy się skąd się to wszystko wzięło. W dalszej części bloga zostaną udostępnione aplikacje z których korzystam w tym programie. 

Instytucje, które wsparły projekt ,,Nowoczesny Senior w sieci" w latach 2014-2015
Stowarzyszenie:  Stowarzyszenie Miasta w Internecie
Biblioteka: Komorów, Pruszków, Piastów, Otrębusy, Raszyn, Michałowice, Nadarzyn, Młochów,
Czytelnia: Pruszków
Urząd Skarbowy: Pruszków
Biuro Podróży: Top Travel 
Szkoła: Zespół Szkół Ogólnokształcących w Komorowie
Basen: Basen Kapry w Pruszkowie 
Policja: Pruszków
Gazeta: WPR, Flesz Mazowsza, Kurier Południowy

Animatorzy Integracji Cyfrowej 
działali w ramach programu ,,E-senior, Warszawa przyjazna wiekowi 2.0" 
animatorzy integracji cyfrowej
eSenior, czyli Warszawa Przyjazna Wiekowi 2.0 | Warszawa Senioralna

- Byli to wolontariusze działający na terenie Warszawy. Program wspierała Fundacja Amicus oraz dofinansowana była ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Gotowi do pracy animatorzy, byli chętni udzielić lekcji, rad, czy porad. Mieli przygotowanie merytoryczne i praktyczne by szerzyć wśród pokolenia 60+ podstawy informatyki. Dzięki im pomocy  pokolenie 60+ nabrało wprawy w poruszaniu się w komputerze i internecie. E-senior, Warszawa przyjazna wiekowi 2.0 i 3.0 to programy oparte były na bazie książki specjalnie stworzonej na potrzeby podstawowej wiedzy seniorów cyberprzestrzeni.
     Oba te projekty są realizowane dzięki Funduszom Europejskim i Innowacyjnej Gospodarce, co daje bezpłatne szkolenia i prowadzenie zajęć dla samych wolontariuszy, jak i  też dla uczestników programów. Każda osoba indywidualnie podchodzi do każdego uczestnika zajęć, realizuje program według swoich ustaleń.

Projekt zrealizowany:
E-senior, czyli Warszawa przyjazna wiekowi 2.0 
- II edycja programu

Skąd się narodził pomysł na stworzenie BLOGA?
     Sam pomysł zrodził się z tego, że natrafiłem na wiele ciekawych programów, część mi pokazano i w ten sposób zachęcono do pogłębiania wiedzy z tego zakresu. Wszystkie te strony, linki, które pokażę w tej bazie zasobów zostały sprawdzone, osobiście przećwiczone i można je pobrać bezpłatnie i legalnie. Nie jedna osoba te programy zna, korzysta z nich, wie, że takie są strony, aplikacje, zaś są tacy, którzy szukają przez długi czas i znaleźć nie mogą. Postanowiłem ubrać to w całość i przekazać wam to co istotne.

Latarnicy Polski Cyfrowej 
Polska Cyfrowa
www.latarnicy2020.pl

Inicjatywa na rzecz edukacji cyfrowej osób w wieku 44-66 lata oraz powyżej 65 roku życia. Są to osoby, które nie boją się wyzwań i chcą uczyć się nowych rzeczy, stawiają na swój rozwój i rozwój cywilizacji.
Kontynuacja programu z przed kilkulat Latarnicy.pl, Po 4 latach Polska Cyfrowa Równych Szans przekształciła się w Polską Cyfrową. Program obejmuje 18 miesięcy i rozpoczął się w październiku 2019, a zakończy w maju 2021 roku.  Dzięki stowarzyszeniu ,,Miasta w Internecie" nastąpiła reaktywacja programu. Tym razem nastawienie programu Latarnicy2020 jest na e-usługi przez ZUS

Porady, linki, aplikacje, narzędzia, strony ułatwiające przeglądanie stron, wyszukiwanie treści i poszerzanie swojej wiedzy. Skorzystaj z samouczka czy pomocy. Niech to co trudne stanie się łatwizną. Pokonaj lęk, strach, czy obawę, że coś zepsujesz. Uwierz w siebie, a zobaczysz, że obsługa elektroniki, w tym połączenie się ze światem nie będzie już dla Ciebie żadną barierą. Dotrzyj do wiedzy, a zapewne ten blog o nowych technologiach pomoże Ci w tym.


Polska Cyfrowa 
- program edukacyjny współfinansowany ze środków Unii Europejskiej\Innowacyjnej Gospodarki na rzecz przeciw działaniu wykluczenia cyfrowego. Gospodarze całego programu jest Stowarzyszenie ,,Miasta w Internecie".

Projekt realizowany jest przez Latarnika Polski Cyfrowej i autora bloga:
 Cyfrowa Ewolucja 

,,Cyfrowa Ewolucja" - jest to następny program zajęć skierowany do osób 44+ mający na celu poznawanie nowinek technologicznych minionych lat. Chodzi o to, żeby osoby nie bały się otaczającego świata, który rozwija się błyskawicznie. Dziś nie zdajemy sobie sprawy jak szybko powstają coraz to najnowocześniejsze zastosowania w każdej dziedzinie umożliwiające lepsze życie społeczeństwu. Instytucje państwowe pracują nad poprawą i usprawnianiem e-systemów Urzędowych. Przyczyną takich zmian jest podążanie za cyfrowym światem, stawianie sobie wyzwań, co można poprawić, usprawnić, aby zmniejszyć kolejki na poczcie, banku, w urzędzie, czy do lekarza, a także w sklepie.
Dziś nie potrzebujemy mieć przy sobie wiele kart lojalnościowych na których zbieramy punkty za zakupy. Możemy to zrobić za pomocą jednej aplikacji, wszystkie karty w jednym miejscu na swoim smartfonie. Nie musimy mieć także przy sobie wiele kart tożsamości jak np. prawo jazdy, legitymacja studencka, paszport, czy dowód osobisty, gdyż za pomocą aplikacji  mobywatel na telefon mamy wszystkie potrzebne nam informacje, nawet stan techniczny naszego auta, punkty karne za przekroczenie prędkości itp.

 E-recepta  to nowość na rynku, a na zajęciach to główny temat do okrywania tego systemu jak on funkcjonuje, jak taką recepta się mogę posłużyć w aptece, wykupując swoje zapisane na niej lekarstwa. To jedno z rozwiązań dzisiejszej techniki.
  Możemy sobie pomyśleć, że za pomocą jednego przedmiotu np smartwatcha (zegarka) zadzwonimy, odbierzemy wiadomość, czy ją wyślemy, to również znajdziemy potrzebne informacje w Internecie, czy zmierzymy sobie puls serca. Nie musimy już chodzić do Urzędu Skarbowego by rozliczyć PIT za poprzedni rok, czy iść do lekarza po receptę, Wszystko odbywa się elektronicznie. Podążając za tymi i innymi uproszczeniami szukamy odpowiedzi, co jeszcze może nam pomóc, jak to opanować, jakie zostaną zastosowane rozwiązania, gdzie skorzystać z pomocy, porady a przede wszystkim się nie bać. Na te wszystkie pytania powstał cykl 16h, aby to rozwiązać.
1. ,,Korespondencja dla każdego" - wszystko o poczcie e-mail;
2. ,,Internet źródłem inspiracji" - ciekawostki ze świata, wykorzystywanie Internetu;
3. ,,Bezpieczny Facebook" - wszystko na temat portalu społecznościowego;
4. ,,Bank Internetowy" - jak robić bezpiecznie przelewy i gromadzić środki na koncie bankowym;
5. ,,Rozważne e-zakupy" - zakupy on-line, sprzedaż, zamiana towaru;
6. ,,Cyberbezpieczeństwo w domu i na mieście" - jak zabezpieczyć swoje dane osobowe;
7. ,,Cyfrowe Miasto i wieś" - umiejętność korzystania z nawigacji, map, rozkładów jazdy;
8. ,,Smartfon w kieszeni" - aplikacje na telefon ciekawe rozwiązania
9. ,,E-ekspert pomoże" - spotkanie z osobami z ZUS, e-puap, e-recepta, mobywatel;
10. ,,Spacer śladami technologii elektronicznej" - poznanie działania urządzeń miejskich

Instytucje, które wspierają projekt ,,Cyfrowa Ewolucja" w latach 2019-2020
Stowarzyszenie:  Stowarzyszenie Miasta w Internecie
Biblioteka: Komorów, Pruszków, Piastów, 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ,,ZUS": Pruszków
Gazeta: WPR, 
Miasto: Pruszków
Księgarnia: Ania
Policja: Pruszków

Co się znajdzie w Bibliotece Bloga?
- ciekawostki
- linki do stron
- programy i aplikacje z wyjaśnieniem do czego nam to posłuży i jakie ma zastosowanie
- filmiki youtube prezentujące to w jaki sposób korzystać z programu bądź aplikacji

1 komentarz: